Meditasyon

Meditasyon uygulamaları

Değişik meditasyon uygulamaları denedim, ve canım çektikçe bir onu bir bunu kullanıyorum.

İlgilenip denemek isteyenlere:

  • Pranayama

Bir kaç yöntem denedikten sonra meditasyon’a ilk ciddi ciddi bu uygulama ile başlamıştım.Ciddi ciddi derken demek istediğim yani düzenli olarak her gün.

Uygulamanın ismi ‘Pranayama’. ‘Pranayama’ Patanjali’nin Yoga sutralarında önemli bir rol oynar ve iki Sanskrit kelimesinden oluşur: ‚Prana‘ hayat enerjisi ve ‚Ayama‘ kontrol etmek anlamına gelir. Nefes hayat enerjisinin bir parçası olarak kabul edildiği için, ‘Pranayama’ ile beden ve ruhu birleştirmek adına nefes kontrol edilipö derinleştirilir. Eminim bunun üzerinde çok daha derin anlamı ve etkisi vardır, ama ben şimdilik bu kadarı ile yetiniyorum.

Bu uygulama meditasyon esnasında ne zaman nefes alıp ne zaman vereciğimizi melodi ile belirtiyor. Degişik dereceleri var ve gittikçe nefesi yavaşlatıyor. Tecrübe arttıkça Bandha’larda ekleniyor (Bandha’ların açıklamaları da uygulamada dahil).

Kullanırken nefesim ve Bandha’lara  o kadar konsantre oluyorum ki, zaten bunun dışında başka şeyler düşünmeye enerjim yetmiyor. İşin ilginç yanı, konsantremin bozuk olduğu ve kendimi meditasyona veremediğim günler melodiyi düşüncelerimin arasından sanki sadece tek boyutlu duyabiliyorum. Tersine konsantremin yerinde olduğu zamanlarda melodinin tüm güzelliklerinin, inceliklerinin farkında olabiliyorum. Esas hayattaki gibi.

  • Insight timer

Bu uygulamanın sadece ücretsiz versiyonunu kullandığım için fazla ayrıntılarına giremiyeceğim ama benim hoşuma giden şu ki meditasyonumu tamamladıktan sonra kaç kişi ile aynı anda meditasyon yaptığımı gösteriyor. Ayrıca dünya haritasında hangi kıtalardan, ülkelerden geldiklerini belirtiyor. Genelde aşagı yukarı 1000 kişi civarında oluyor. Bu insanları tanımasam bile, hoş bir birlik duygusu yaratıyor bende.

Ve ne zamandır aramıştım ve sonunda kavuştum: meditasyonun başlangıcını ve sonunu Tibet’te kullanılan ‘singing bowl’ kase’lerinin çan sesi ile belirtiyor. Tıpkı yoga dersimde olduğu gibi.

Uygulama bunun dışında sessiz kalıyor ve ekranda sadece önceden belirlediğim meditasyon vaktimin bitmesine kaç dakika ve saniye kaldığını gösteriyor.

  • BW Studio

Bu uygulamanın en sevdiğim özelliği doğadan ve günlük hayattan sesler sunması. Okyanus dalgaları, yağmur sesi, cırcırböceği, saatin tik tak sesi, rüzgar gibi sesleri istediğim gibi kombine ediyorum ve uygulamadaki saati kurup, meditasyonuma başlıyorum. Bunun dışında melodiler veya belli ortamlar için meditasyonlar da sunuluyor (mesela spor yaparken), ama ben kullanmıyorum.

Meditasyon uygulamaları” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.