Doğa ile başbaşa · Genel · Hayatım

Orman, öcüler, uzaylılar ve ben

 Şimdi orman’a gidiyorum saatlerce yalnız dolaşıyorum deyince “aaaaahhhh ne kadar cesur!” diye düşünenler olmuştur belki.

Eksik parçasını eklemem gerek, ondan sonra karar verin: bu aynı ben, akşamları yatmadan önce yatağın altını, dolapların içini öcü var mı diye yoklarım – yoksa uyuyamam. Denedim olmuyor, gözlerime uyku girmiyor. Volkan kaç kere karşıma dikilip demiştir “Sen nasıl kendi başına koca dünyayı dolaştın aklım hayalim almıyor” diye. Haklı, benim de almıyor. Öyke oldu, ne diyeyim.

Şimdi ben ormanda sadece insan sapıklarından değil, hayvanlardan, bahsettiğim öcülerden, ve üstüne üstelik uzaylılardan da korkarım. Olur ya, ziyaret edecekleri tutar. Uzaylılardan korkum bayağı bir dindi son günlerde ama. Youtube’da Kanada’nın eski Savunma Bakanının yaptığı açıklamayı dinledim çünkü. Adam diyordu ki, uzaylılar binlerce yıldır dünyayı ziyerete geliyorlarmış ve insanların haline üzülüyorlarmış. Devamlı savaşlar, kavgalar, kargaşalar. Bu gidişle tüm evreni havaya uçuracağız korkusuyla gelip gelip yokluyorlarmış. Pek hayran kalmamışlar bizlere yani. Demek ki uzaylılar sevgiyi, ışığı seviyor!! Ben severim böyle uzaylıları! Gelin ormanda piknik yapalım.

Ne konuyu saparmışım ya.. Doğa demiştim. Orman diyorum, ama bizim buralarda orman insan dolu. Köpeğini, çocuğunu, sevgilisini kapan soluğunu orman da alıyor. Gezerken karşıma güler yüzlü insanlar, sevecen köpekler, türlü kuşlar çıkıyor sadece. Uzun süre yalnız kalınmıyor yani. Düzeltiyim dedim. Yok yere bir şey sanmayın beni.

Yine de ormanda olmayı çok seviyorum. Japonların “Shinrin-yoku“* yani “orman banyosu” dedikleri bir olay var. Ormanda gezip, doğanın tadını çıkarınca vücutta hem stres hormonu kortisol’un seviyesi düşüyormuş, hem de ağaç ve bitkilerin ürettiği kimyasal madde Phytonzide’yi nefesimiz ile alınca kansere karşı vücudumuz güçleniyormuş.

Ormanda gezdikten sonra neden kendimi daha dinlenmiş hissediyorum, bilimsel açıklaması da varmış. Benim için gereği yoktu, çünkü başlı başına bir zevk zaten.
*konu ile ilgilenenlere: http://www.oprah.com/spirit/Shinrin-Yoku-Health-Benefits-of-Walking-Outside

https://www.washingtonpost.com/news/inspired-life/wp/2015/09/14/how-tech-workers-are-turning-to-the-japanese-practice-of-forest-bathing-to-break-their-smartphone-habits/

 

Orman, öcüler, uzaylılar ve ben” için 2 yorum

  1. Thank you so, so much :) I took the picture on my birthday. The weather, the forest, the hike, the colors were the perfect birthday present for me.
   Do you mean a favourite colour? I used to say I loved them all, but my boyfriend told me once, that whenever there is a choice of colours for an item, and there is a blue one among them, I am drawn to the blue like a magnet. I was not aware of that before.

   I had a quick look at your blog and loved it by the way.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.