Doğa ile başbaşa · Genel

Ormanda buluyorum kendimi

Ne zaman moralim bozuk olsa doğru ormana gitmeye gayret ediyorum. Bir yandan topraklanıyorum, dengemi buluyorum, öte yandan ruhum aslına geri dönüyor.

Hatta Volkan bile öğrenmiş. Geçenlerde beni arabaya bindirdi ve “gel attaaa” dedi. Doğru ormana götürdü beni. Ne kadar kendisi orman yürüyüşlerinden zevk almasa da beni üzgün görmeye dayanamamış :) Bundan güzel sevgi göstergesi olamaz benim için. Ne çiçek, ne takı bunun yerini alamaz benim dünyamda.

Bugün de kendimi dengesiz ve keyifsiz hissettiğim için kısa da olsa bir ormana uğradım. Gözlerimi kapadım, nefesimi derinleştirip, duyularıma odaklandım. Yaprakların hışırtıları, kuşların cıvıl cıvıl şarkıları, ufak belirsiz sesler, yanaklarımda rüzgarın okşayışı, ayaklarımın sımsıkı yere basması, o güzel sadece yağmur ve toprak birişiminin yaratabileceği kokular, ve derin bir huzur duygusu. Herşey yolunda bilgisi. İlk bakışta öyle görünmüyor olsada.

Artık ormana uzak bir yerde yaşayamam gibime geliyor.

Hep çamaşır makinesine benzetirim doğayı. Gezerken ne kadar karamsar olsam da yolun sonunda benim o düşüncelerimi alıp, onların yerine bir şarkı yerleştirmiş oluyor. Çoğu kez kendimi eve dönerken şarkı söyler veya mırıldanırken yakalarım.

Acaba ağaçlar fotosentez’de karbondioksidi alıp oksijen üretir ya, ona benzer biçimde karamsar düşünceleri, düşük enerjileri alıp şarkıya mı çeviriyorlar? Olur ya 100 yıl sonra bilimsel bir açıklaması çıkar.

Hiç şaşmam doğrusu.
 

Ormanda buluyorum kendimi” için 4 yorum

  1. İnsanın kendini güzel bir orman yoluna atması ve orada derin derin nefes alması kadar güzel bir şey yoktur. Bende sizin gibi yaparım. Beni daraltan bana sıkıntı veren her şeyden kurtulmak istediğimde kendimi yeşillere atarım. Ha bir gün bilimsel bir açıklaması olursa size şahit olurum :)

    Liked by 1 kişi

  2. Ne güzel topraklandığınız yani dengeyi tekrar sağlayabildiğiniz imkanınız var.😊ben ormana gidemesem de bahçelere cikarim. Olmadi bir agacin yamacina oturuveririm.bu da benim topraklanma usulüm :)

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.